کمک میخواهید؟ تماس با ما: 09031157222

رنگ خودرو

انواع رنگ خودرو
فهرست مطالب صفحه

اهمیت رنگ اتومبیل

رنگ خودرو در زیبایی آن تاثیر زیادی دارد. البته این تنها مزیت آن نیست. رنگ خودرو می تواند مانع تابش نور خورشید به خودرو شود و از ایجاد خط و خش روی بدنه جلوگیری کند. اما در انتخاب رنگ خودرو باید دقت کرد. چون نمی توانید به راحتی آن را عوض کنید و در صورت انتخاب اشتباه ممکن است مجبور به تعویض خودرو شوید. در ادامه با انواع رنگ خودرو و بهترین رنگ خودرو آشنا می شویم. علاوه بر کد رنگ خودرو و وضعیت آن به بررسی دلایل تفاوت قیمت رنگ خودرو و معیارهای انتخاب بهترین رنگ خودرو می پردازیم.

انواع مختلف رنگ خودرو

رنگ خودرو انواع مختلفی دارد که هر کدام  از آن ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. انواع رنگ خودرو عبارتند از:

رنگ روغن

رنگ روغن دو لایه است. ابتدا پرایمر یا آستر روی بدنه فلزی خودرو زده می شود و سپس رنگ اصلی روی آستر زده می شود. رنگ روغن یکی از قدیمی ترین رنگ های خودرو است که دیگر رایج نیست.

رنگ متالیک

رنگ متالیک علاوه بر اینکه از دو رنگ اصلی و آستر تشکیل شده است. حاوی لایه دیگری به نام کیلر  یا  protect می باشد. کیلر آخرین لایه ای است که روی بدنه خودرو قرار می گیرد و از رنگ خودرو محافظت می کند. اگر از کیلر  استفاده نکنید، رنگ متالیک ماندگار نخواهد بود. در واقع کیلر رنگ فلز را بادوام، قوی و براق می کند. رنگ متالیک حاوی مقدار کمی پودر فلز است که به همین دلیل نور بیشتر منعکس شده و ظاهر  خودرو زیباتر و براق تر به نظر می رسد. میزان درخشندگی رنگ متالیک به میزان فلز موجود در رنگ بستگی دارد.

رنگ معمولی

رنگ معمولی رنگی ارزان و مقرون به صرفه است که معمولاً به عنوان استاندارد در خودروهای جدید استفاده می شود. این نوع رنگ یک لایه رنگ معمولی است که با پوششی بی رنگ و شفاف پوشیده شده است. این روکش بی رنگ به ظاهر خودرو درخشندگی می بخشد و از ایجاد خط و خش و آسیب در اثر تماس با اجسام خارجی جلوگیری می کند. رنگ های معمولی تنوع کمی دارند و بیشتر در رنگ های پایه مانند سفید، مشکی، آبی، قرمز یا خاکستری موجود می باشند. قیمت پایین و سهولت رنگ آمیزی خودرو از مزایای رنگ های معمولی است.

 رنگ‌های مات و کدر

رنگ های مات و کدر رنگ های بسیار باکیفیتی هستند که قیمت نسبتا بالایی دارند و بیشتر در خودروهای لوکس و گران قیمت استفاده می شوند. برای ایجاد پیچ ​​و تاب و کدر شدن رنگ، سطح رنگ ساده را با یک لایه اپوکسی با روکش PVC می پوشانند تا ظاهری کدر و مات به رنگ بدهد. استفاده از روکش های اپوکسی و پی وی سی مرغوب باعث افزایش دوام، استحکام و پایداری این رنگ ها می شود. البته بازیابی و حفظ این رنگ ها کار ساده ای نیست.

رنگ های سریع یا سلولزی

این نوع رنگ ها دائمی و ماندگار هستند. این رنگ ها در برابر اشعه ماوراء بنفش و حرارت مقاوم بوده و در برابر تغییر رنگ و آلودگی مقاومت خوبی از خود نشان می دهند. از این رنگ ها به عنوان رنگ نهایی روی بدنه استفاده می شود.

رنگ‌های صدفی

در رنگ صدفی به جای فلز از کریستال سرامیکی به نام میکا استفاده می شود. که به رنگ حالت کریستالی می بخشد. کریستال های سرامیکی مانند منشور عمل می کنند و رنگ را به طیف های مختلف تقسیم می کنند، به این معنی که رنگ ها از زوایای مختلف متفاوت هستند. این رنگ ها بسیار شفاف و روشن هستند و نور را منعکس می کنند. رنگ پوسته آسیب های جزئی بدنه را به خوبی پنهان می کند. رنگ صدفی ارزش بالایی دارد و بیشتر در خودروهای گران قیمت و لوکس استفاده می شود.

کد رنگ ماشین چیست و از کجا می توانم آن را پیدا کنم؟

طیف گسترده ای از رنگ های خودرو موجود است که هر کدام با یک کد مشخص می شوند با استفاده از این کدها می توانید به راحتی رنگ مورد نظر خود را پیدا کنید.شناسایی و تعیین درست کد رنگ خودرو  برای رنگ آمیزی مجدد خودرو مهم است. زیرا برای ترمیم قسمت آسیب دیده باید از رنگ خودرو استفاده کنیم در غیر این صورت بدنه خودرو تغییر شکل یافته وظاهر  آن  ناخوشایند به نظر می رسد. بنابراین باید کد رنگ خودرو و نحوه یافتن آن را بدانیم. استانداردهای مختلفی برای کد رنگ خودرو وجود دارد. این کد می تواند ترکیبی از چند عدد و حروف یا فقط چند عدد باشد. ترکیب کد رنگ خودرو به مدل و برند سازنده بستگی دارد.

نحوه شناسایی کد رنگ خودرو

روش های مختلفی برای تشخیص کد رنگ خودرو وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم:

برچسب اطلاعات خودرو

می توانید کد رنگ خودروی خود را با استفاده از برچسب اطلاعات خودرو که SPID، VCL یا CIS نیز نامیده می شود، پیدا کنید. روی این برچسب اطلاعاتی در مورد رنگ خودرو و همچنین مدل و سال ساخت درج شده است. البته لازم به ذکر است، خودروهای ساخت ایران اغلب دارای برچسب اطلاعات خودرو نیستند. شما می توانید برچسب اطلاعات  را در مکان هایی مانند درب سمت راننده، زیر صندلی راننده، زیر کاپوت در عایق حرارتی موتور و در محفظه چرخ یدکی پیدا کنید. محل قرارگیری این برچسب نیز در کاتالوگ ارائه شده به همراه خودرو ذکر شده است. باید به دنبال کدی با کلمه PNT، color یا C/TR روی برچسب بگردید.

شماره شناسایی خودرو یا VIN

شماره شناسایی خودرو یا کد VIN یک کد 17 رقمی متشکل از اعداد و حروف لاتین است. هر خودرو کد VIN خود را دارد. با استفاده از کد VIN می توانید کد رنگ خودرو را پیدا کنید. کد VIN معمولاً روی یک صفحه فلزی در محفظه موتور و روی کارت ماشین یافت می شود. با کد VIN می توانید برای اطلاع از کد رنگ خودرو خود با نمایندگی شرکت خودرو خود تماس بگیرید.

مقایسه رنگ خودروهای خارجی و ایرانی

در حال حاضر در بازار ایران هم رنگ های ایرانی و هم خارجی موجود است. با این وجود بیشتر نقاشان برای رنگ کردن خودرو بخصوص خودروهای داخلی از رنگ های ایرانی استفاده می کنند. دلیل این انتخاب این است که با بکار گرفتن رنگ های ایرانی، قیمت خدمت ارائه شده و صافکاری برای مشتری مقرون به صرفه تر می باشد.

اختلاف قیمت میان رنگ های خارجی و داخلی بسیار  زیاد و قابل توجه است. به طوریکه در بعضی از مواقع قیمت رنگ های خارجی چند برابر رنگ های ایرانی محاسبه می شود. از نظر کیفیت میان این دو نوع رنگ می توانیم به مواردی اشاره کنیم، که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

یکی از این موارد به میزان پوشش دهی رنگ بر میگردد. که رنگ های خارجی پوشانندگی بسیار بیشتری نسبت به نوع داخلی دارند. مورد دوم مربوط به ماندگاری رنگ بر روی سطح خودرو می باشد. که باز هم رنگ های خارجی ماندگاری بسیار بالاتری به نوع رنگ های ایرانی دارند. همچنین رنگ خارجی با پاشیدن روی سطح خودرو به طور خودکار صاف می شود، گویی آب روی خودرو پاشیده شده است. اما رنگ ایرانی مات است و از این جنبه نیز کیفیت مطلوبی ندارد.

بهترین رنگ ماشین چیست؟

عوامل زیادی در انتخاب بهترین رنگ خودرو دخیل هستند. چیزهایی مانند بودجه شما، نوع ماشین و رنگی که دوست دارید. برای محافظت از بدنه خودرو در برابر خط و خش و عوامل محیطی مانند باران و نور خورشید، بهتر است از رنگ سرامیکی استفاده کنید. رنگ های متالیک نیز فوق العاده زیبا هستند و جلوه زیبایی به ماشین شما می دهند. اما اگر ماشین کوچکی دارید و نمی خواهید برای رنگ آن هزینه زیادی کنید، می توانید از یک رنگ ساده و معمول استفاده کنید.

نکته دیگری که در انتخاب بهترین رنگ خودرو حائز اهمیت است این است که چه رنگی برای فروش خودرو و سهولت فروش خودرو بهتر است. محبوب ترین و پرفروش ترین رنگ خودرو در جهان و البته ایران سفید است. زیرا رنگ سفید یک رنگ جهانی است و مردم بیشتر خودروهای سفید را ترجیح می دهند. بعد از رنگ سفید، رنگ مشکی طرفداران زیادی دارد و به راحتی به فروش می رسد.

تفاوت قیمت رنگ ماشین وابسته به چه عواملی است؟

رنگ خودرو در انواع مختلفی تولید می شود که هر کدام قیمت متفاوتی دارند زیرا از مواد مختلفی تولید می شوند. به عنوان مثال رنگ های صدفی و متالیک قیمت بیشتری نسبت به رنگ های معمولی و روشن دارند. البته تفاوت قیمت رنگ خودرو تنها به دلیل مواد تشکیل دهنده آن نیست و خود رنگ در قیمت آن تاثیرگذار است. ارزان ترین رنگ های موجود در بازار سفید و مشکی هستند. هر کدام از رنگ های دیگر ارزش خاص خود را دارند. رنگ های خاص و غیر معمول معمولا قیمت بالاتری دارند.

رنگ های فابریک همچنین قیمت بالاتری دارند. و به همین دلیل رنگ کردن ماشین در حین صافکاری باعث کاهش قیمت خودرو می شود. لازم به ذکر است رنگ غیر فابریک کیفیت رنگ فابریک را ندارد. و میزان افت قیمت خودرو به محل و اندازه قسمت رنگ شده خودرو وابسته است. شما می توانید در پارس قطعه با کارشناسان ما تماس گرفته و از خدمات ما در زمینه انواع رنگ خودرو استفاده کنید.

نقاشان ما در پارس قطعه سعی بر این دارند تا انواع مختلف رنگ ها را با کیفیتی استثنایی و قیمتی عالی برای شما تهیه کنند. تا فرایند صافکاری و رنگ قطعات و بدنه خودرو بدون عیب و نقص انجام شود. همچنین شما می توانید راهنمایی های لازم در خصوص کد رنگ خودرو را از ما دریافت نمایید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *